Inspectorii de muncă hunedoreni au aplicat amenzi în valoare de 120.000 de lei și au depistat șase persoane care lucrau „la negru”, în urma unor controale inopinate la firme care activează în domeniul construcțiilor. Verificările au fost efectuate pe parcursul unei săptămâni.
Controalele au avut loc în perioada 8 – 15 iunie și s-au derulat cadrul unei campanii naționale pentru identificarea cazurilor de muncă nedeclarată la angajatorii care își desfășoară activitatea în domeniul construcțiilor. “Consecințele sociale și economice produse de munca nedeclarată constituie un fenomen extrem de nociv, deoarece persoanele care prestează muncă nedeclarată sunt lipsite de protecție socială, ca urmare nu beneficiază de drepturile conferite de un contract de muncă, cum ar fi cele la concediu remunerat sau la concediu medical, nu au dreptul la pensie sau la indemnizația de șomaj și nu au siguranța plății muncii. Principalele obiective ale campaniei au fost de a identifica și a combate munca nedeclarată, de a identifica angajatorii care utilizează nelegal munca tinerilor și de a determina angajatorii să încheie contracte individuale de muncă pentru persoanele depistate fără forme legale de angajare, de a le înregistra în REVISAL și de a le transmite la inspectoratul teritorial de muncă în a cărui rază se află sediul firmei”, au informat reprezentanții Inspectoratului Teritorial de Muncă (ITM) Hunedoara.
Inspectorii de muncă, din cadrul ITM Hunedoara, au efectuat un număr de 27 de controale, prin care s-au identificat un număr de șase persoane care prestau muncă nedeclarată, pentru care s-au aplicat amenzi contravenționale în valoare de 120.000 lei și s-au dispus 34 de măsuri cu privire la respectarea prevederilor Codului muncii.
“Prin fiecare acțiune de control se urmărește creșterea gradului de conștientizare a angajatorilor și a angajaților în ceea ce privește necesitatea respectării prevederilor legale în domeniul relațiilor de muncă, diminuarea consecințelor sociale și economice negative care derivă din nerespectarea de către angajatorii care desfășoară activitate în domeniul construcțiilor și eliminarea neconformităților constatate prin dispunerea de măsuri obligatorii de intrare în legalitate și aplicarea de sancțiuni contravenționale corespunzătoare”, a declarat Adrian Florin Bozdog, inspector șef la ITM Hunedoara.
Acest articol Inspectorii de muncă – controale inopinate la firme de construcții din județ. Amenzi de 120.000 de lei a aparut prima data in Servuspress.