Zimbrii vor ajunge în Maramureș. Autoritățile județene au aprobat azi proiectul care vizează înființarea și dezvoltarea unei rezervații de animale sălbatice, de zimbri, în comuna Băiuț, suma atribuită pentru realizarea tuturor studiilor necesare fiind de 167.000 lei.
„Ultimul zimbru din Moldova a fost ucis în 1762, iar ulterior a dispărut din Transilvania. În estul Europei, zimbrii se aflau în proprietatea regilor poloni, lituanieni și țarilor ruși. În 1927, din nefericire, mai puțini de 50 de zimbri au rămas în lume,