În prima ședință de guvern din acest an, a fost adoptată, la propunerea Ministerului Mediului, hotărârea prin care au fost reglementate drepturile şi obligaţiile proprietarilor de culturi agricole/silvice, procedura de despăgubire, astfel încât, susține Ministerul Mediului, partea păgubită să primească despăgubirea în timp util şi la justa valoare.
„Este încă un pas important în privința gestionării durabile a faunei cinegetice, concomitent cu protejarea oamenilor, a culturilor agricole/silvice și a animalelor domestice și compensarea pagubelor suferite. Pentru anul 2023 am alocat 8 milioane de lei pentru plata pagubelor, » Mai multe detalii