Ministerul Sănătății a adus în atenția opiniei publice un proiect de ordin privind aprobarea Listei medicamentelor antibiotice și antitermice cu administrare orală a căror distribuţie în afara teritoriului României se suspendă temporar pe o perioadă de 6 luni.
Mai multe medicamente antibiotice și antitermice nu vor mai putea fi exportate timp de șase luni. Asta au decis cei din Ministerul Sănătății pe final de 2022, fiind aprobată Lista medicamentelor antibiotice și antitermice cu administrare orală, prevăzută în anexa care face parte integrantă din prezentul ordin,