Trei adolescenți, un băiat de 16 ani, și două fete de 15 și 17 ani, au dispărut din Centrul pentru Protecția Minorilor Orăștie. Polițiștii au fost sesizați de către un educator al centrului.
„La data de 03 iulie 2023, ora 23:05, Poliția Municipiului Orăștie a fost sesizată prin S.N.U.A.U. 112 de către un educator al unui centru pentru protecția minorilor Orăștie, cu privire la faptul că minorii Mihai Cătană, în vârstă de 16 ani, Sara Maria Fîc, în vârstă de 15 ani și Anamaria Dariana Iștvănuț, în vârstă de 17 ani au plecat în mod voluntar din cadrul centrului în jurul orei 21:30 și până în prezent nu au revenit. Minorul Mihai Cătană are următoarele semnalmente: ochi căprui, păr șaten, înălțime 1,60 m, iar în momentul plecării purta ca articole vestimentare următoarele: pantaloni blugi scurți, tricou roșu. Minora Sara Maria Fîc are următoarele semnalmente: ochi căprui, păr brunet, înălțime 1,65 m, iar în momentul plecării purta ca articole vestimentare următoarele: pantaloni negri, tricou tip bustieră neagră. Minora Anamaria Dariana Iștvănuț are următoarele semnalmente: ochi verzi, păr șaten, înălțime 1,60 m, iar în momentul plecării purta ca articole vestimentare următoarele: pantaloni scurți negri, tricou alb, poartă ochelari. Din momentul primirii sesizării, polițiștii au desfășurat mai multe activități investigative și de căutare, în vederea depistării minorilor, care au fost dați în urmărire națională”, au informat reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului (IPJ) Hunedoara.
Polițiștii continuă activitățile specifice și le solicită celor care dețin informații utile anchetei să se adreseze celei mai apropiate unități de poliție sau să apele numărul unice de urgență 112.
Acest articol I-ați văzut? Trei adolescenți, dispăruți dintr-un centru de protecție a minorilor din Orăștie a aparut prima data in Servuspress.