Guvernul va aproba în şedinţa de joi, printr-o ordonanţă de urgenţă, instituirea unei scheme de ajutor de stat pentru susţinerea activităţii crescătorilor din sectoarele bovine, suine şi avicol în contextul crizei economice generate de pandemia COVID 19, informează AGERPRES.
„Scopul prezentei ordonanţe îl reprezintă instituirea unei scheme de ajutor de stat, schemă având ca scop compensarea pierderilor cauzate de pandemia COVID-19. Pentru a veni în sprijinul crescătorilor de animale în această perioadă s-a stabilit acordarea unui ajutor de stat pentru a compensa şi a contracara parte din pierderile înregistrate pe parcursul anilor 2021 şi 2022,