Garda Națională de Mediu a anunțat astăzi, 7 aprilie 2022, că proprietarii și deținătorii de terenuri intravilane și extravilane au obligația, conform legii, să elimine ambrozia.
„Popular i se spune iarba pârloagelor sau iarba pustiei, iar în oraşe este cunoscută ca ambrozia, buruiana care poate provoca alergii severe, dacă este lăsată să se răspândească.