Fenomenele meteo extreme care s-au abătut în cursul serii trecute asupra județului Hunedoara au făcut prăpăd în mai multe localități.
Printre acestea se află și Comuna Cerbăl unde în urma precipitațiilor abundente s-a produs și o viitură care a măturat DJ 687 pe o distanță de un kilometru. Mai mult decât atât gospodăriile oamenilor au fost grav afectate de ploi.
”S-a dezlănțuit potopul la Cerbăl! Întreaga noapte am fost în teren, alături de echipa Primăriei Cerbăl, să monitorizez situația, să ajut cu tot ceea ce se poate și să fiu alături de omenii atât de greu încercați de furia naturii. Bilanțul provizoriu al dezastrului este următorul: DJ 687 a fost distrus complet pe o lungime de un kilometru. Forța torentelor a smuls asfaltul, apa a săpat dedesubt, iar acum drumul se prăbușește. Podețul din zona de la întrarea în comuna a fost luat cu totul, în timp ce satul Ulm este complet izolat Drumul comunal spre localitatea Arănieș a fost complet distrus de viitură. Și gospodăriile oamenilor au fost grav afectate de apele revărsate. Sunt alături de oamenii din comună și voi face tot ce îmi stă în putință pentru a înlătura efectele acestor inundații puternice. Este o situație dificilă, dar cu ajutorul lui Dumnezeu și cu sprijinul autorităților județene și naționale, vom reuși să reconstruim ceea ce a distrus într-o clipă furia naturii”, informează Mircea Claudiu Costa primarul Comunei Cerbăl.
FOTO: FACEBOOK MIRCEA CLAUDIU COSTA
Acest articol Furtuna a făcut ravagii în Cerbăl a aparut prima data in Servuspress.