Un bărbat cu un topor în mână a intrat în sediul Primăriei orașului Hațeg și a început să spargă geamurile. Incidentul s-a petrecut astăzi. O patrulă de jandarmi și de polițiști l-au imobilizat.
Bărbatul ar fi recurs la acest gest pentru că nu a primit o locuință socială.
“Astăzi, în jurul orei 12:00, Poliția Orașului Hațeg a fost sesizată pe numărul de urgență 112 cu privire la faptul că un bărbat înarmat cu un topor a spart mai multe geamuri din sediul Primăriei Orașului Hațeg și a urcat la etajul 1 al instituției, nemulțumit fiind de faptul că nu i-a fost acordată o locuință socială (nu au rezultat victime în urma acțiunii bărbatului). Imediat, la fața locului s-au deplasat polițiștii de ordine publică împreună cu o patrulă de jandarmi, care l-au imobilizat pe bărbat și l-au condus la sediul Poliției Orașului Hațeg. În cauză, polițiștii au întocmit dosar de cercetare penală sub aspectul comiterii infracțiunilor de distrugere și tulburarea ordinii și liniștii publice. Bărbatul, în vârstă de 49 de ani, din Hațeg, urmează a fi reținut pentru 24 de ore”, a informat Inspectoratul de Poliție al Județului (IPJ) Hunedoara.
Sursa video: Marius Iulian/Facebook
Ce spune primarul orașului Hațeg, Adrian Pușcaș
Primarul orașului Hațeg, Adrian Pușcaș, a declarat că bărbatul nu a rănit nicio persoană și nu părea să aibă intenții de acest gen. Edilul – șef nu se afla în sediul instituției publice în acel moment, dar a ajuns la scurt timp după ce a aflat ce s-a întâmplat. „Paznicul nu a reușit să-l oprească. A urcat la primul etaj, în sala de ședințe a Consiliului Local, unde a spart două geamuri. Apoi, a ieșit pe balcon și a rămas acolo, lipit de catarg, până când au intervenit jandarmii. În momentul respectiv, eu nu eram în primărie, dar am ajuns în două minute. S-au înregistrat doar pagube. Sunt geamurile sparte. Nu a avut treabă cu oamenii. O colegă a ieșit pe hol și i-a spus că nu am treabă cu dumneavoastră. Nu știu dacă persoana respectivă are domiciliul în orașul Hațeg și care este nemulțumirea sa„, a declarat Adrian Pușcaș, primarul orașului Hațeg.
Acest articol FOTO – VIDEO| Un bărbat cu un topor în mână a intrat în sediul Primăriei orașului Hațeg și a spart geamurile a aparut prima data in Servuspress.