A fost sărbătoare la Vața de Jos, acolo unde a avut loc o nouă ediție a „Festivalului Taragotului”. Pera Bulz și alți maeștri ai acestui instrument au încântat publicul numeros prezent la acest important eveniment din Apuseni.
„Festivalul Taragotului” de la Vața de Jos, eveniment desfășurat, joi, 20 iulie, începând cu ora 17:00, a adunat un număr de iubitori de folclor. Pe scena amplasată pe platoul din fața Căminului Cultural din satul Vața de Jos, au urcat, ca în fiecare an, adevărați maeștri ai acestui instrument care i-au încântat pe toți cei prezenți. De la această manifestare anuală nu avea cum să lipsească celebrul Pera Bulz, declarat de UNESCO „Tezaur Uman Viu”. Alături de acesta, s-au mai aflat și alți cunoscuți taragoști, Dumitru Dobrican, Nelu Gabor, Dan Gâdea, Mihai Mariș, Gigi Tăbăcar, Ionel Coza, Petrică Pașca, Petrică Popa, Alin Joldeș, Nicolae Jurj, Cristian Bârna, Valentin Bulai, Gabriel Demian, Andrei Haneș și Alexandru Cobori. Invitați în recital au fost Vasilică Ceterașu‘ și Amalia Ursu, Ciprian și Mihaela Istrate, Vasile Coca, Felicia Stoian, Ciprian Roman și Vlad Lință, de acompaniament ocupându-se orchestra condusă de profesorul Ionel Coza.
“Și în acest an, organizatorii au reușit să aducă la Vața de Jos nume mari, instrumentiști valoroși care fac cinste României! Pentru a veni în sprijinul tinerilor talentați care vor să studieze muzica, din această toamnă, Școala Populară de Artă din cadrul CCA Hunedoara va deschide la Vața de Jos o clasă pentru studiul instrumentelor de suflat. Astfel, elevii care au talent și vor să calce pe urmele marilor taragotiști o pot face fără a fi obligați să facă naveta la Deva. Îi felicit pe cei implicați în organizarea acestui festival, mulțumesc artiștilor pentru că ne-au onorat cu prezența și publicului pentru primirea făcută!”, a declarat Laurențiu Nistor, președintele Consiliului Județean Hunedoara.
Prezent la eveniment a fost și prefectul județului Hunedoara, Călin Petru Marian. „Am participat, alături de deputatul Vetuța Stănescu, la festivalul emblematic din Vața de Jos, unde artiști desăvârșiți ai taragotului și-au arătat astăzi măiestria, în frunte cu maestrul Pera Bulz, singurul hunedorean declarat de UNESCO “Tezaur Uman Viu”. Genul acesta de evenimente revitalizează bogatele tradiții ale culturii românești și aduc oamenii și mai aproape de înțelesul profund al datinilor noastre! Îl felicit pe primarul Liviu Ioan Lință pentru organizarea evenimentului și pentru faptul că duce tradiția mai departe!”.
Cei prezenți la festival s-au putut bucura de întâlnirea cu marii taragotiști și interpreții care au urcat pe scenă, dar și de plimbări cu trenulețul pus la dispoziție de Primăria comunei Vața de Jos.
Evenimentul, ajuns în acest an la ediția cu numărul nouă, a fost organizat de Consiliul Județean Hunedoara prin Centrul de Cultură și Artă al Județului Hunedoara, în colaborare cu Primăria Comunei Vața de Jos.
Acest articol „Festivalul Taragotului” la Vața de Jos. Maeștri ai acestui instrument, în frunte cu Pera Bulz, au încântat publicul numeros a aparut prima data in Servuspress.