italDupă mai bine de 30 de ani în cadrul Spitalului Municipal Sighetu Marmației s-a reînființat Laboratorul de Anatomie Patologica cu cele două compartimente: histopatologie și citologie.
Astfel, a fost amenajat spațiul necesar și a fost achiziționată aparatură necesară funcționării în valoare 379.967 lei. Investiția totală a depășit valoarea de 500.000 lei.
”Activitatea laboratorului este coordonată de Dr. Oltean Dragoș-Nicolae, medic specialist anatomie patologica.
În urma investiției efectuate și a personalului existent în cadrul laboratorului se pot efectua:
– examene histopatologice pentru piese de excizie chirurgicală;