Două localități hunedorene beneficiază de finanțare prin Programul Național Anghel Saligny. Este vorba de Lupeni și Uricani.
Adrian-Ioan Veștea, ministrul dezvoltării, lucrărilor publice și administrației, a semnat 74 de noi contracte de finanțare prin Programul Național de Investiții ”Anghel Saligny”, în valoare totală de 823.227.040,71 de lei.
Contractele semnate vizează localități din 33 de județe și contribuie la modernizarea străzilor și a drumurilor de interes local, înființarea sau extinderea sistemelor de alimentare cu apă și a rețelelor de canalizare și de evacuarea apelor pluviale, precum și construirea unor poduri.
”Satele și micile orașe, comunitățile care sunt în dificultate și cărora le este imposibil să-și finanțeze singure obiectivele importante de infrastructură sunt în fiecare zi pe agenda și în preocupările mele, astfel încât nicio comunitate din România să nu fie neglijată”, a subliniat ministrul Veștea.
Cu aceste proiecte, numărul contractelor semnate în cadrul Programului Național de Investiții ”Anghel Saligny” se ridică la 1.520, în valoare totală de 16.896.781.023,39 de lei.
Pentru Lupeni a fost semnat contracul ”Modernizare rețea rutieră în municipiul Lupeni – lot 1”. Contractul are o valoare de 16.500.000 de lei.
La Uricani se are în vedere implementarea proiectului ”Modernizare drumuri vicinale din orașul Uricani, Valea de Brazi și Câmpu lui Neag”.
Contractul are o valoare de 13.500.000 lei.
FOTO: Facebook@Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei
Acest articol Două localități hunedorene beneficiază de finanțare prin Programul Național Anghel Saligny a aparut prima data in Servuspress.