Doi turiști atacați și răniți de un urs în stațiunea Slănic Moldova.
Doi turiști din Republica Moldova au fost atacați de un urs duminică dimineață, 23 iunie, în apropierea unei unități de cazare din stațiunea Slănic Moldova. Incidentul a avut loc în jurul orei 10:54, când un apel la numărul unic de urgență 112 a alertat autoritățile.
Un echipaj de jandarmi montani din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Bacău s-a deplasat rapid la fața locului. Ei i-au găsit pe bărbatul de 27 de ani și pe soția sa de 24 de ani,