Polițiștii de frontieră din cadrul Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Satu Mare, în cooperare cu lucrători din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Berveni, au depistat, în localitatea Oar, doi cetățeni străini care nu îşi justificau prezenţa în zona de frontieră. Persoanele în cauză au fost conduse la sediul instituției pentru cercetări.
„Din primele verificări s-a stabilit faptul că este vorba despre doi cetățeni din Sudan, cu vârste de 24, respectiv 27 de ani. Cei doi sunt posesori de pașapoarte eliberate de către autoritățile sudaneze în care sunt aplicate vize de angajare emise de România.