Fostul Palat Episcopal din Sighetu Marmației va fi inaugurat în luna iulie a acestui an. Timp de trei ani de zile, acolo au fost făcute lucrări serioase de modernizare, finanțarea fiind una europeană. S-au cheltuit pentru modernizarea acestei clădiri undeva la 4 milioane de euro. Printre lucrurile inedite legate de acest proces de reabilitare este și faptul că în sala Mare a clădirii a fost descoperită ascunsă o pictură care acum a fost restaurată.
„16.538.718,99 lei fără TVA este valoarea contractului de execuție lucrări de reabilitare.