Ministerul Justiției vrea să extindă aplicarea ordinului de restricție și în cazurile de violență petrecute în afara familiilor sau relațiilor de concubinaj. Autoritățile spun că actele de violență se pot manifesta în toate tipurile de relații sociale pe care individul le dezvoltă. Acum beneficiarii ordinului de protecție sunt exclusiv victimele violenței domestice. Însă acest lucru se va schimba. Acest ordin de protecție ar urma să se aplice pentru fiecare persoană a cărei libertate, integritate fizică sau psihică, dar a cărei viață este pusă în pericol,