FOTO Sabin Sărmaș / Facebook
” data-medium-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2022/05/279663633_410871940862871_6521957576070353675_n.jpg” data-large-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2022/05/279663633_410871940862871_6521957576070353675_n.jpg” title=”Delegație Apple la București – Se dorește înființarea unui Centru de Cercetare și Dezvoltare în România 4″/>
FOTO Sabin Sărmaș / Facebook
” data-medium-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2022/05/279663633_410871940862871_6521957576070353675_n.jpg” data-large-file=”https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2022/05/279663633_410871940862871_6521957576070353675_n.jpg” title=”Delegație Apple la București – Se dorește înființarea unui Centru de Cercetare și Dezvoltare în România 3″/>
O delegație a companiei americane Apple s-a întâlnit, joi, la București, cu reprezentanții Guvernului pentru a discuta despre înființarea unui Centru de Cercetare și Dezvoltare în România.
La discuții au participat, deputatul Sabin Sărmaș, ministrul Cercetării, inovării și digitalizării Sebastian Burduja, și cu Dan Câmpean, directorul Directoratului Național de Securitate Cibernetică, scrie economica.net
”Le-am prezentat suficiente argumente pentru care România are un potențial uriaș să devină un partener strategic al oricărui “tech giant” ca Apple, dar o să mă rezum aici doar la două dintre ele:
- dispunem de cea mai importantă resursă la nivel mondial – resursa umană specializată.