Pentru că a fost sancționată contravențional de polițiști, o femeie din Alba Iulia a scăpat de răspunderea penală, după ce a pulverizat spray lacrimogen pe fața fostului concubin. Parchetul nu a ținut cont de această prevedere și a trimis-o în judecată pentru săvârșirea infracțiunii de purtare abuzivă.