Seceta a pus mari probleme culturilor de porumb şi floarea-soarelui, a afirmat miercuri ministrul Agriculturii, Petre Daea, menţionând că situaţia este diferită de la o zonă la alta, informează AGERPRES.
Ministrul Agriculturii a îndemnat la linişte, făcând referire la „abordările apocaliptice” din spaţiul public.
Întrebat dacă este mai importantă liniştea pe care a transmis-o în legatură cu faptul că România va avea suficientă producţie agricolă în acest an, Petre Daea a subliniat că România „va avea şi ulei”.