Polițiștii care au efectuat primele cercetări la fața locului, în urma accidentului grav produs pe DN 66, la Bănița, au constatat că șoferul unuia dintre cele două autoturisme implicate în coliziune a intrat pe contrasens, într-o curbă deosebit de periculoasă.
„Poliţiştii ajunşi la fața locului din primele cercetări preliminare, au constatat că, un bărbat în vârstă de 56 ani, din municipiul Caransebeş, judeţul Caraş-Severin, în timp ce conducea un autoturism pe sensul de mers Petroșani – Hațeg, într-o curbă deosebit de periculoasă la dreapta, a pătruns pe sensul opus de mers și a intrat în coliziune cu un alt autoturism care circula pe sensul opus, condus de un bărbat în vârstă de 49 de ani din comuna Baru, judeţul Hunedoara. În urma evenimentului a rezultat decesul unei femei în vârstă de 35 de ani, din comuna Vaideeni, judeţul Vâlcea, pasageră pe locul stânga spate în autoturismul condus de către bărbatul în vârstă de 56 ani, vătămarea corporală a unui bărbat în vârstă de 35 de ani, din în municipiul Caransebeș, judeţul Caraș-Severin, pasager în acelaşi autoturism, precum și a conducătorului în vârstă de 56 de ani”, au informat reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului (IPJ) Hunedoara.
Potrivit IPJ Hunedoara, conducătorul auto al autoturismului care a pătruns pe contrasens, a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ, însă celălalt conducător auto nu a putut fi testat din cauza stării de sănătate.
În cauză, poliţiştii au întocmit dosar de cercetare penală privind săvârșirea infracțiunilor de ucidere din culpă, și de vătămare corporală din culpă.
Pe timpul intervenției traficul rutier a fost blocat şi restricționat pe perioada efectuării cercetării la fața locului.
Pe același subiect:
UPDATE| Accident grav pe DN 66, la Bănița. Trei persoane rănite în urma unei coliziuni între două autoturisme– trafic blocat
Acest articol Cum s-a produs accidentul tragic de la Bănița. O femeie de 35 de ani și-a pierdut viața a aparut prima data in Servuspress.