O cantitate de aproximativ 40 mc de deșeuri a fost colectată de pe domeniul public în cadrul campaniei de curățenie de primăvară organizată de Primăria Cugir cu implicarea directă a asociațiilor de proprietari, instituțiilor de învățământ, ONG-urilor și altor instituții publice din localitate.
Printr-un efort colectiv, parcurile, zonele verzi, văile, pârâurile și malurile râurilor au fost curățate de sticle,