Voluntarii Filialei Alba a Crucii Roșii Române vor deservi în această perioadă două puncte de prim ajutor, care vor funcționa pe perioada caniculei în Alba Iulia, oferind ajutor persoanelor afectate de temperaturile ridicate și de disconfortul termic.