Locuitorii municipiului Hunedoara sunt așteptați duminică, 9 aprilie, începând cu ora 11:30, în Parcul Libertății, din centrul vechi al orașului, pentru a lua parte la tradiționala „Cruce de flori”.
Ca în fiecare an, și de data aceasta, în duminica de Florii, după slujba religioasă, autoritățile locale din municipiul de pe Cerna îi invită pe locuitori să vină cu câte o floare pentru a marca cum se cuvine această sărbătoare.
Manifestarea este organizată anual de Primăria Hunedoara și este menită să marcheze sărbătoarea Floriilor. Hunedorenii păstrează această tradiție urbană, unică în țară, de prin anii 2000.
Acest articol „Crucea de flori”, reconstruită, și în acest an, la Hunedoara a aparut prima data in Servuspress.