Comisarii din cadrul Comisariatului Judeţean Hunedoara al Gărzii Naţionale de Mediu au aplicat sancțiuni de peste 300.000 de lei, în ultimele trei luni ale anului 2022, cele mai mari având valori cuprinse între 40.000 lei și 60.000 lei.
Potrivit unui comunicat, comisarii din cadrul Comisariatului Judeţean Hunedoara al Gărzii Naţionale de Mediu au efectuat, în perioada 1 octombrie– 31 decembrie 2022, un număr total de 195 inspecţii, atât planificate, cât și neplanificate. “Inspecţiile planificate (45) au fost realizate conform Planului anual de activitate al Comisariatului Judeţean Hunedoara al Gărzii Naţionale de Mediu, la operatorii economici care desfăşoară activităţi cu impact asupra mediului şi se supun procedurii de reglementare. În cadrul inspecţiilor neplanificate au fost efectuate un număr de 150 controale după cum urmează: 31 controale în urma autosesizării, 19 controale de verificare a respectării condiţiilor din actele de reglementare, 26 controale efectuate în urma sesizărilor, 50 controale dispuse de Comisariatul General al Gărzii Naţionale de Mediu, 16 controale cu alte autorităţi, conform protocoalelor încheiate în acest sens cu instituţii la nivel judeţean, cinci controale pentru verificarea realizarilor masurilor impuse anterior, trei controale pentru identificarea de obiective noi”, se arată în comunicat.
Nerespectarea prevederilor autorizaţiei/autorizatiei integrate de mediu/acordului de mediu, gestionarea necorespunzatoare a deșeurilor deținute sau generate în urma desfășurării activității, lipsa evidenței gestiunii deșeurilor conform prevederilor HG nr. 856/2002, dar și a autorizației de mediu pentru activitatea desfășurată, precum și depozitarea deșeurilor în spații neautorizate au fost principalele neconformităţi constatate în urma controalelor efectuate în perioada menţionată.
“În urma acestor controale, au fost aplicate 30 sancţiuni contravenţionale principale, respectiv 13 avertismente și 17 amenzi (cele mai mari au avut valori cuprinse între 40.000 lei și 60.000 lei), în valoare totală de 328.500 lei”, au mai transmis reprezentanții GNM-CJ Hunedoara.
Acest articol Comisarii Gărzii de Mediu Hunedoara au aplicat, în ultimele trei luni din 2022, amenzi de peste 300.000 de lei a aparut prima data in Servuspress.