Premierul Nicolae Ciucă a declarat vineri, la Brăila, că legea offshore va asigura predictibilitate pentru investitori şi un regim fiscal competitiv prin care statul va putea să beneficieze de 60% din venituri şi investitorii de 40% din venituri, informează AGERPRES.
Nicolae Ciucă a menţionat că prin această lege se vor debloca investiţii în exploatarea resurselor din Marea Neagră şi din judeţul Buzău.
„Împreună cu ceilalţi doi lideri ai coaliţiei, domnul Marcel Ciolacu şi domnul Kelemen Hunor, am semnat împreună Legea offshore,