În cursul acestei zile la Universitatea din Petroșani a avut loc ceremonia de absolvire a studenților Facultății de Mine. Într-un cadru festiv, cu emoții, aceștia au pășit în aula universității pentru această festivitate.
Ca de fiecare dată alături de studenți s-a aflat rectorul Universitășii din Petroșani, Prof Univ Dr Ing Radu Sorin Mihai, care a ținut să îi felicite pe toți cei care au absolvit.
”Acum 75 de ani s-a inaugurat la Petroșani Institutul Cărbunelui și prima facultate. Acestă promoție putem spune că este promoția care aniversează 75 de ani de învățământ superior la Petroșani. Ne bucurăm de această promoție care păstrează în continuare ceea ce avem noi tradițional, Ingineria Minieră, dar s-a dezvoltat ca facultate și în domenii conexe care sunt de actualitate și de viitor. Avem specializarea de Inginerie a Sănătății și Securității în Muncă, Ingineria Mediului, Construcții Miniere. Toate acestea contribuie la extragerea și valorificarea mineralelor. Doresc să felicit atât studenții care azi au absolvit cât și cadrele didactice care le-au fost aproape”, a declarat Prof Univ Dr Ing Radu Sorin Mihai rectorul Universității din Petroșani.
Chiar dacă în ultima perioadă de timp industria extractivă a minereului de cărbune este pe cale de a își închide activitatea, specializările pe care Facultatea de Mine din cadrul Universității din Petroșani le are sunt din ce în ce mai competitive pe piața muncii atât din țară cât și de peste hotare.
Acest articol Ceremonie de absolvire pentru studenții Facultății de Mine a aparut prima data in Servuspress.