În perioada 29 aprilie – 1 mai, în baza unor acțiuni desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere de orice fel și combatarea principalelor cauze generatoare de accidente rutiere, toate arterele de drum din județ au fost acaparate de polițiștii maramureșeni.
Astfel, polițiștii maramureșeni au aplicat 326 sancțiuni contravenționale conform O.U.G. 195 din 2002, din care 157 pentru nerespectarea regimului legal de viteză.
”Ca măsuri complementare, polițiștii au dispus reținerea a 66 permise de conducere, dintre acestea 24 fiind pentru nerespectarea vitezei legale și 11 pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.