Ministrul Muncii, Marius Budăi, a declarat, duminică, la Iaşi, că va propune eliminarea procentului din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă pentru pensii, informează AGERPRES.
Într-o conferinţă de presă, el a argumentat că „în nicio lege a pensiilor din UE” nu scrie că trebuie să fie încadrarea până la un anumit procent.
Conform ministrului Muncii, media europeană privind ponderea pensiilor în PIB este între 12,5% şi 13%, dar România doreşte rezolvarea inechităţilor.
„Aş merge pe rezolvarea inechităţilor,