Brașovul nu va interzice consumul de carne! (Nu-mi vine să cred că trebuie să spun asta,) ! a spus viceprimarul Brașovului Flavia Boghiu.
,,Umblă de câteva zile prin presă și pe social media o dezinformare gogonată: “Brașovul – între orașele care vor interzice în 2030 consumul de carne, cumpărarea a mai mult de 3 haine/ cetățean/an, nimeni să nu mai dețină vreo mașină și maxim un zbor pe an/ persoană.”
Doamne ferește!
Cum se fabrică un fake news de genul acesta:
1. se ia o informație reală: Brașovul este în lista celor 1143 orașe din lume care și-au asumat să reducă emisiile de carbon până spre zero în 2040 și să lupte împotriva schimbărilor climatice, » Mai multe detalii