Biserica „Sfânta Treime” din orașul Cugir a fost construită între anii 1806-1809 de către credincioșii din urbea cugireană, sprijiniți în efortul lor de către soldații din cadrul regimentului grăniceresc, prin implicarea susținută a protopopului Nicolae Sandali și a primarului Nicolae Munteanu. Aceste lucruri sunt menționate în inscripția păstrată pe partea din spate a iconostasului lăcașului […]
The post Biserica „Sfânta Treime” din Cugir,