Județul Maramureș va intra azi, 20 august, la orele amiezii, sub incidența unui cod galben de instabilitate atmosferică și ploi însemnatate cantitativ. Acesta va fi valabil pană luni, 22 august, ora 10.00. Potrivit ANM, în intervalul menționat vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, la început în Banat, Oltenia și în zonele montane, apoi în extindere în toată jumătatea vestică a teritoriului.
Meteorologii avertizează că vor fi averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului și pe alocuri vijelii și grindină.