Și la Vinerea, obiceiul păștenilor a început cu mult înainte de Săptămâna Mare când au avut loc întâlniri ale celor 30 de vinereni care împlinesc vârsta de 60 de ani în decursul acestui an.
În cadrul întâlnirilor, păștenii au stabilit de comun acord ca o familie, de regulă mai înstărită, să oficializeze în decursul desfășurării evenimentului rolul de gazdă.