Serviciul Rutier Maramureș, în colaborare cu Serviciul Rutier Sălaj și cu polițiștii din Șomcuta Mare și Ulmeni au executat o acțiune în sistem cascadă pentru combaterea excesului de viteză.
Polițiștii rutieri au aplicat 145 de sancțiuni contravenționale, din care 95 pentru nerespectarea vitezei legale. Unui număr de 32 de conducători auto le-au fost reținut permisul de conducere și retrase trei certificate de înmatriculare.
Tot în acest week-end, în zilele de sâmbătă și duminică, polițiștii din Târgu Lăpuș și cei ai Secției 7 Suciu de Sus au organizat o acțiune având ca principal obiectiv prevenirea și combaterea faptelor ilicite ce se comit la regimul silvic,