Lucrările la barajul Runcu ar urma să fie reluate săptămana viitoare, conform anunțului făcut de către conducerea Consiliului Județean. Liderul administrației județene, Ionel Bogdan, spune că „barajul Runcu este un proiect major, care odată finalizat va avea o contribuție foarte importantă în dezvoltarea județului Maramureș. Guvernul României a alocat în acest an resurse pentru continuarea lucrărilor la Barajul Runcu. Am fost la baraj împreună cu administratorii de la Socot S.A. – societate care este constructorul acestui proiect. Am discutat despre lucrările care pot fi realizate în acest an și despre etapele următoare,