Adrian Ahrițculesei, tânărul alpinist din Petroșani, care a dus steagul României pe cele mai înalte culmi de pe Terra, va primi titlul de „Cetățean de Onoare al Județului Hunedoara”. Distincția îi va fi acordată în ședința ordinară de vineri, 24 februarie, a Consiliului Județean (CJ) Hunedoara.
Alpinistul Adrian Ahriţculesei, din municipiul Petroșani, este primul român care reușit să ajungă pe cei mai înalți vulcani din lume. Temerarul sportiv din Valea Jiului a încheiat cu succes „Circuitul celor 7 vulcani”.
Pe ultimul – Mount Sidley (4.285 m) din Antarctica, l-a cucerit luna trecută, în ianuarie. Era singurul vulcan care îi mai lipsea din palmares pentru a încheia cu succes acest circuit deosebit de dificil ce presupune escaladarea celor mai înalţi vulcani de pe cele şapte continente.
Pe cele mai înalte culmi ale Terrei
Circuitul ,,Seven Vulcanoes” presupune escaladarea celor mai înalți vulcani de pe cele șapte continente ale Terrei. Tânărul din Petroșani a ajuns pe Vârful Damavand (5.609 metri), din Iran – în vara lui 2022, anterior, pășind pe alți cinci, dintre cei șapte, cei mai înalți vulcani ai planetei: Kilimanjaro (5.895 m) – Africa, Ojos del Salado (6.893 m) – America de Sud, Elbrus (5.642 m) – Europa, Pico de Orizaba (5.636 m) – America de Nord, în februarie 2022, la care s-a adaugat și Mont Giluwe (4.367 m) – Oceania şi Australia, în martie 2022. La mijlocul lunii ianuarie 2023, în condiţii meteo extreme de dificile, la minus 35 de grade Celsius, alpinistul hunedorean a reușit să escaladeze și Mount Sidley (4.285 de metri), în Antarctica, devenind primul român care a încheiat acest circuit.
Pentru performanța sa sportivă de excepție, el va primi titlul de „Cetățean de Onoare al Județului Hunedoara”, distincția urmând să-i fie conferită în cadrul ședinței ordinare a CJ Hunedoara, de la sfârșitul acestei săptămâni.
Adrian Ahrițculesei are 38 de ani și este absolvent al Facultății de Educație Fizică și Sport Timișoara. El lucrează ca optometrist, fiind pasionat de drumeții și expediții montane, pline de adrenalină, în cele mai spectaculoase locuri de pe Terra.
Acest articol Alpinistul Adrian Ahrițculesei va primi titlul de „Cetățean de Onoare al Județului Hunedoara” a aparut prima data in Servuspress.