Sistemul penitenciar din România se confrunță cu deficiențe grave și persistente, conform unui raport realizate de RFI.
Suprapopularea reprezintă o problemă serioasă, sistemul penitenciar funcționând la 127% din capacitatea sa oficială. Anumite unități, precum cele din Craiova și Mărgineni, funcționează la peste 150%.
Condițiile materiale din toate închisorile vizitate sunt în general precare, observându-se celule dărăpănate, cu saltele și lenjerii de pat uzate și pline de gândaci și ploșnițe, relatează RFI.
Una dintre problemele cele mai grave semnalate în acest raport este torturarea unor deținuți,