Un ucrainean care a traversat Munții Maramureșului din Ucraina a alertat autoritățile romane, anunțand ca s-a rătăcit și solicită ajutor. Apelul a fost primit azi dimineață, fiind sesizați polițiștii de frontieră din dispeceratul Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră Sighetu Marmației. Informația a fot confirmată de către Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Maramureș, care ține să precizeze că, după primirea apelului, echipaje ale poliție de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Valea Vișeului și Serviciului Public Județean Salvamont Maramureș s-au deplasat în zona pentru găsirea cetățeanului ucrainean rătăcit.