Joi, 14 aprilie, în zona Mireșu Mare a avut loc o acțiune de ecologizare a malului râului Someș. În urma acțiunii, la care au participat mai multe instituții, au fost curățați aproximativ 5 kilometri de maluri de râu.
„Campania națională ”Râuri de cristal” implementată de ANCBP și USAMVBT în care vor fi ecologizați 1000 km de maluri de râuri din 40 de județe, doar pe baza de voluntariat și sponsorizări, fără finațări din fonduri publice, a debutat azi 14 aprilie 2022 și în județul Maramureș cu implementarea proiectului de pe râul Someș din zona Mireșu Mare.