Luna octombrie a fost o lună plină pentru polițiștii de prevenire. A început școala, cursurile au fost în toi, iar profesorii s-au preocupat și de activități care să aducă un plus educației elevilor. Astfel aceștia au solicitat prezența polițiștilor în școală, pentru ca elevii să beneficieze de informații de la specialiști.
”Polițiștii de prevenire au realizat peste 30 de activități preventive în 14 unități de învățământ din județ, atât în mediul urban, cât și în cel rural.
Temele abordate au fost: prevenirea discriminării,