În cursul dimineții de astăzi, 12 noiembrie 2022, au început pregătirile pentru montarea patinoarului de pe Latura Vestică a Cetății Alba Carolina. Primarul Municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, a declarat că patinoarul va fi disponibil până cel târziu în 4 decembrie 2022,