Potrivit unui comunicat furnizat de Apele Române Someș-Tisa, a fost deblocată albia pârâului Miței din Zalău. Angajații din cadrul Sistemului de Gospodărire a Apelor Sălaj și-au unit forțele în vederea îndepărtării aluviunilor și vegetației care blocau albia pârâului. Prin aceste lucrări, cuprinse în Programul de gospodărire a apelor, se are în vedere păstrarea în condiții bune de exploatare a lucrărilor hidrotehnice și asigurarea secțiunilor de scurgere a apei. Potrivit specialiștilor, vegetația dezvoltată în exces și arborii căzuți, prezintă risc de blocaje pe cursurile de apă și, » Mai multe detalii