Manifestările dedicate Zilelor Bistriței s-au încheiat duminică, ziua în care s-au împlinit 759 de ani de atestare documentară a municpiului. Bistrițenii au participat în număr mare la concertele organziate de primărie. Ultim seară a fost dedicată, în mare parte, folclorului, așa că a debutat cu un spectacol de muzică populară susținut de Ansamblul „Cununa de pe Someș”. Au urcat pe sceă soliștii Oana Bozga-Pintea,