Zeci de mii de bugetari au leafa peste 25.000 de lei pe lună. Mai bine de 80.000 de români, de la stat și privat, câștigă peste 25.000 de lei pe lună. Mare parte dintre aceștia sunt bugetari din Armată, MAI, serviciile secrete, parlamentari și magistrați. Ministerul Finanțelor a identificat aproximativ 81.000 de români, stat și privat, care obțin lunar peste 25.000 de lei din salarii și venituri asimilate. Este vorba inclusiv de sporuri și indemnizații pentru consilii de administrație, scrie Profit.ro.
Cine își ascunde adevăratele venituri
Inspecția Muncii raportase oficial doar 42.315 contracte de muncă cu salariu de peste 25.000 lei pe lună.