În perioada 9-17 iulie, 85 de pacienți au ajuns la Unitatea de Primire a Urgențelor la Spitalul Clinic de Urgență Bistrița : 30 de copii și 55 de adulți. La Secția Boli Infecțioase s-au prezentat 52 pacienți, din care 34 pacienți (7 copii, 27 adulți) au fost consultați și externați cu recomandări medicale la domiciliu iar 18 pacienți (12 copii,