Drumarii vor să deschidă Transfăgărașanul la jumătatea lunii iunie, mai devreme faţă de termenul obişnuit. În zona în care intervin utilajele în acest moment grosimea zăpezii de pe carosabil depășește 5 metri. Vremea este în continuare este foarte rece în inima munților Făgăraș, dar lucrările avansează bine, astfel încât drumul să fie deschis până la jumătatea lunii iunie, spun reprezentanții Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Brașov.
Drumarii se arată încrezători că pe Transfăgărăşan circulația va fi deschisă mai devreme decât termenul obişnuit,