Prima schiţă a proiectului pentru un nou Cod Silvic riscă să ducă la „liberalizarea tăierilor”, iar în anii imediat următori ar putea fi posibilă exploatarea legală, dar nesustenabilă, a unui volum de lemn estimat la peste 100 milioane de metri cubi, în plus faţă de volumul de aproximativ 19 milioane de metri cubi care se recoltează legal în fiecare an din pădurile României, susţine WWF România. Potrivit reprezentanților WWF România, proiectul Codului Silvic se dorea să fie fundamentat pe baze științifice solide.
„Constatăm însă că sunt avansate rapid o serie de prevederi care permit creșterea volumului de lemn,