Organizatorii Grand Slam-ului de la Wimbledon au fost amenințați cu o acțiune în instanță de către Federația de tenis din Belarus din cauza interdicției considerate ilegale, impuse jucătorilor săi pentru turneul din această vară.
All England Club și LTA au anunțat că jucătorii din Rusia și Belarus nu vor avea voie să joace la turneul londonez, ca urmare a invaziei din Ucraina. ATP și WTA au catalogat decizia drept „discriminatorie”, scrie mediafax.ro
Federația Belarusă de Tenit (BTF) a acuzat Marea Britanie de „standarde duble” ca urmare a „conflictelor armate din Iran,