În perioada 29 aprilie –01 mai 2022, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Brașov au fost angrenați în acțiuni ce au avut ca obiectiv creșterea gradului de siguranță a cetățenilor, acționând pentru prevenirea și descurajarea oricăror evenimente care ar fi putut afecta liniștea cetățenilor, asigurarea desfășurării fluente a circulației, precum și prevenirea și combaterea nerespectării normelor legale incidente domeniului rutier. Polițiștii brașoveni au aplicat un total de 508 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 212.600 lei.
Au fost constatate 19 infracțiuni la regimul rutier,