l Astăzi se împlinesc 26 ani de când ziarul Monitorul este alături de braşoveni şi tot atâţia ani de când aduce cititorilor veşti şi poveşti
Vocea „ziarului care stă de vorbă cu braşovenii“ s-a făcut auzită fără întrerupere timp de 26 de ani. ,,Şi nu este puţin lucru să poţi să te faci ascultat într-o lume care alege tot mai mult să-şi astupe urechile şi să închidă ochii“. Spunea asta Monitorul în 20 iunie 1998, prima zi de viaţă. Și acest ziar a trăit pentru a se face ascultat timp de 26 de ani.