Vinerea Mare este o zi de doliu pentru toți creștinii. Se ține post negru pentru că în această zi a fost răstignit și a murit Iisus Hristos. Pământenii însă țin cont de superstiții, dar și de tradițiile care dăinuiesc de mii de ani.
În această zi se face pomenire de sfintele şi mântuitoarele Patimi ale lui Iisus Hristos. Este ultima vineri din Postul Paştilor şi, potrivit tradiţiei, este o zi de post negru. scrie mediafax.ro
Conform tradiţiei, în Vinerea Mare nu este bine să mănânci urzici şi nici să foloseşti oţet,